Tüm Haberlerimiz

AB Ticaret Komisyonu üyeleri Çorlu’da Gıda fabrikasını ziyaret etti

Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu üye 12 ülkenin konsolos ve ticari ataşeleri, Yıldız Holding ve Gumlink ortaklığı ile kurulan CCC Gıda’yı ziyaret etti. Fabrikayı gezen üyeler, Türkiye’

Avrupa Birliği Ticaret Komisyonu üyeleri, Yıldız Holding ve Danimarkalı Gumlink ortaklığı ile kurulan CCC (Continental Confectionery Company) Gıda’nın Çorlu’daki sakız fabrikasını ziyaret etti. 15 Şubat 2012 Çarşamba günü gerçekleşen ziyarette ev sahipliğini Yıldız Holding Gıda, İçecek, Sakız ve Şekerleme Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü ve CCC Gıda Genel Müdürü Cemal Esen yaptı. Ziyarette 12 farklı ülkeden 14 konsolos ve ticari ateşe bulundu.

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Danimarka’nın önderliğinde gerçekleşen ziyarete Avrupa Birliği’ne üye ülkelerden Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İngiltere, İtalya, Lüksemburg, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dan temsilciler katıldı.

Danimarka Başkonsolosu Søren Robenhagen, ortaklıklar konusunda başarılı bir örnek olması sebebiyle CCC’yi ziyaret ettiklerini belirtti.

Yıldız Holding Gıda, İçecek, Sakız ve Şekerleme Grubu Başkanı Mehmet Tütüncü, Türkiye’nin yabancı yatırımcı için elverişli bir ortam sunduğunun altını çizdi:

“2010 yılında % 9 büyüyen, 2011 yılında TL bazında %9,6* büyümesi tahmin edilen Türkiye ekonomisi oldukça dinamik ve sürekli gelişiyor. Türkiye genç nüfusu ve dinamik yapısıyla gelişmekte olan ekonomiler içinde önemli bir yere sahip. Bu da birçok alanda yatırım için şirketlere oldukça cazip fırsatlar sunuyor. Türkiye ekonomik durumu, canlılığı ve potansiyeli açısından bölgesinde bir çekim merkezi durumundadır.”

“Ortaklık kültürünü özümsedik”

Yıldız Holding’in ilk ortaklık anlaşmasını yaptığı 1993 yılından sonra ikinci ortaklığını Danimarkalı Dan Cake ile gerçekleştirdiğini hatırlatan Tütüncü, şirket olarak ortaklık kültürünü çok iyi özümsediklerini belirtti. Tütüncü şöyle devam etti:

“Birçok önemli şirketle başarılı işbirliklerine imza attık. Gumlink dışında, bebek mamasında İsviçreli Hero, kahvaltılık gevrekte Amerikalı Kellogg’s, çayda Alman LSH, baharatta Amerikalı McCormick, meyve suyunda Alman Eckes Granini, kişisel bakımda İsveçli SCA ile sürdürdüğümüz başarılı işbirliklerini örnek olarak verebiliriz. Hedefimiz ortaklarımızla sadece Türkiye’de değil, bölgemizde de güçlü bir oyuncu olmayı başarabilmek. Ortaklarımızla kültürler arası farkları etkisizleştirerek, uyumlu işbirlikleri yürütüyor verimli sonuçlar alıyoruz.”

Mehmet Tütüncü, ortaklıklar hakkında da şu bilgileri verdi: “2002 yılında ortaklık yaptığımız Hero ile Ankara’da iki fabrika kurduk. Ülker Hero Baby, Türkiye’den yurtdışına ihracat yapan tek bebek maması firması… 36 ülkeye 30 milyon adet mama ihraç ediyoruz. Amerikalı Kellogg’s ile ortaklık anlaşmasını 2006 yılında imzaladık ve Türkiye pazarında iki güçlü marka bir araya geldi; Ülker Kellogg… Bugün yılda 7.800 ton üretim kapasitesine sahip üretim tesisimiz mevcut. Ortağımız Gumlink ile de başarılı işlere imza atıyoruz. CCC Gıda’da ürettiğimiz ürünleri Avrupa, Ortadoğu, Afrika ülkelerine, ABD ve Avustralya’ya kadar geniş bir coğrafyada tüketiciler ile buluşturuyoruz.”

CCC Gıda Genel Müdürü Cemal Esen de Avrupa Konseyi üyelerine ortak girişimin taraflara sağladığı avantajlar hakkında bilgi verdi: “Türkiye kalifiye ve düşük maliyetli iş gücüne ve aynı zamanda bu iş gücünü yönetecek iyi eğitimli kadrolara sahip. Esnek ve dinamik yöneticiler dünyadaki değişime hızla uyum sağlayabiliyor. Uluslararası yatırımcılar, genç nüfusu ile büyüme potansiyeli sahip Türkiye piyasasında yerel ortağın gücünden faydalanabilirler. Türkiye’de bölgesel ve sektörel olarak yeni uygulamaya konan yatırım, ihracat, istihdam ve AR-GE teşvikleri, yatırımcılar için cazip bir iklim oluşturuyor.”

* TUİK Harcamalar yöntemiyle Gayri Safi Yurtiçi Hasıla Gelişme Hızları (1998 fiyatlarıyla) ve TL bazında büyüme tahminidir.

CCC hakkında:

Yıldız Holding’in, 2010 yılında sakız ve şekerleme alanında dünyanın lider şirketlerinden Danimarkalı Gumlink ile yüzde 50-50 ortak olarak kurduğu CCC şirketi 2011 yılında meyvelerini vermeye başladı. 90 milyon Euro yatırımla kurulan CCC’nin, İstanbul ve Çorlu’daki fabrikalarında toplam 65.000 m2 kapalı alanda sakız ve şekerleme üretimi yapılıyor.

Ürettiği ürünleri Avrupa, Ortadoğu, Afrika ülkeleri, ABD, Avustralya ve İngiltere’ye ihraç eden CCC, Türk tüketicisini de yeni ürünlerle tanıştırıyor. 2011 yılında ince formu ve şık zarf ambalajında Oneo Slims piyasaya sunuldu. Öte yandan 2011 yılında hem sakız hem şekerlemede dünyanın önde gelen alıcılarına 60’ın üzerinde yeni ürün lansmanı yapıldı.

Oneo Slims’in Nane, Yeşil Nane, Karpuz - Ahududu ve Greyfurt - Frenk Üzümü çeşitleri bulunuyor. Piyasada bulunan sakızlardan farklı ve çok özel bir formüle sahip olan Oneo’nun formülündeki Kalsiyum Pirofosfat (KaP) temiz, güçlü ve beyaz dişlere sahip olunmasına yardımcı oluyor. Ayrıca nefesi “yeni fırçalanmış gibi ferah” bir hale getiriyor.


 
Tarih :28.05.2012 17:23 - Okuma (660)