Sütbir - Yerel Kalkınmada Sütbirin Önemi

Tüm Haberlerimiz

Yerel Kalkınmada Sütbirin Önemi

2012 yılında Solhan’da üretime baÅŸlayan ve her yıl kapasite arttırarak daha geniÅŸ bir hedef kitleye ulaÅŸmaya çalışan Sütbir’in yerel kalkınmaya katkısını anlatan Karagöz, “Solhan’da üreticilerin yavaÅŸ da olsa üretim çıtasını her geçen gün artırdıklarını görüyor ve bizi gelecek adına umutlandırıyor. Devletin verdiÄŸi hibe desteklerinin bilinçli yatırıma dönüÅŸümü çok önemlidir.” dedi.

 

Sütbir Ä°ÅŸletmesi sahibi Mehmet Agit Karagöz, yerel yatırımcıların desteklenmesinin yerel kalkınma üzerindeki etkisini anlattı.

 

Sütbir’in kuruluÅŸundan günümüze nasıl geldiÄŸi ile ilgili bilgi veren Karagöz, bölgeye yapılan yatırımların önemine dikkat çekerken hibe desteklerinin de bilinçli bir ÅŸekilde kullanılarak yatırıma dönüÅŸmesinin de önemine vurgu yaptı.

 

Sütbir’in kuruluÅŸu hakkında bilgi veren Karagöz, ÅŸu ifadeleri kullandı: “Üretime baÅŸladığımız günden bugüne yani 2012-2018 zaman zarfında birçok sıkıntıyla karşı karşıya kaldık. Åžartları zorlayarak verdiÄŸimiz mücadele bizi bugüne getirdi. Sütbir markasının DoÄŸu ve GüneydoÄŸu’da bilinirliliÄŸi her geçen gün artmakta olup geleceÄŸe daha emin adımlarla ilerlemektedir. Mevcut tesise sığamaz hale gelen üretim akışımız yeni bir tesis için arayışa sevk etmiÅŸtir. 2018’de kapasiteyi artırmanın yanında ek tesis mecburiyeti doÄŸurmuÅŸtur. Sütbir sadece Solhan için deÄŸil Bingöl ilimiz içinde emin adımlarla gurur kaynağı olmaya devam etmektedir. Bingöl’de süt ürünleri sektöründe beÅŸ firma üretim yapmakta olup ulusal firmalara karşı market reyonlarında rekabet eden tek markayız. Kaliteli ve doÄŸal ürün üretme felsefemiz, yeni inovasyon çalışmalarına sevk etmektedir. 2018 yılında dört yeni ürün çalışmamız vardır. Kısa sürede raflarda yerini alacaktır. Bu ürünlerde ilki tüketildiÄŸinde bir çok hastalığa karşı bağışıklık sistemini güçlendiren Pilton Otlu Tulum Peyniri çalışmamız olacak. Etiket ambalaj ve deneme ürün süreci tamamlandıktan sonra seri üretim baÅŸlayacaktır. Pilton otunun çökelekte kullanımı uzun bir geçmiÅŸe dayanmakta olup otun salamurada olgunlaÅŸtırılarak kullanımını ilk defa Türkiye’de biz uygulayacağız. Solhan için yerel bir ürün kaynağı yapmayı hedefliyoruz.”

 

“HÄ°BE DESTEKLERÄ°NÄ°N BÄ°LÄ°NÇLÄ° YATIRIMA DÖNÜÅžÜMÜ ÇOK ÖNEMLÄ°DÄ°R”

 

Sütbir’in 6 adet çiftlik ve yüzlerce süt üreticisinden süt aldığını belirten Karagöz, “Solhan’da üreticilerin yavaÅŸ da olsa üretim çıtasını her geçen gün artırdıklarını görüyor ve bizi gelecek adına umutlandırıyor. Devletin verdiÄŸi hibe desteklerinin bilinçli yatırıma dönüÅŸümü çok önemlidir. Hibeye odaklanarak yatırım yapan çiftçilerin çok uzun mesafe alamadıkları görülmekte olup devletin verdiÄŸi desteÄŸin hibe den çok heba olmasına sebep olmaktadır. Bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüklerine çok büyük görevler düÅŸmektedir. DoÄŸru yatırımcıyı tespit edip geliÅŸtirilmesi ve yatırımın organize olana kadar gözetim altında tutulması gerekiyor. Aksi durumda yatırımdan çok maÄŸduriyet doÄŸar. Bölgemizde hayvancılığın geliÅŸmesi için tarımın reforme ediliÅŸiyle mümkün olabilir. Türkiye’nin en büyük markaları gelse dahi bir yerden sonra pes edeceklerdir. PerakendeciliÄŸin tekelleÅŸtiÄŸi bölgemizde alt yapı olamadan ekonomiye mesafe aldırmadan bölgemizin yatırım yapılabilirliÄŸinden bahsetmek doÄŸru deÄŸildir. Yerelde kalkınma olmadan ulusal yatırımcıları bölgemize gelmesini saÄŸlamak sektörsel tekelleÅŸmeden öteye gitmez. Bu firmalara sınırsız destekler verileceÄŸine sınırlı desteklerle yerel kalkınmanın teÅŸvik edilmesi daha iyi ve kalıcı sonuçlar doÄŸurur. Ulusal bir firmanın ilimizde yatırım yapması için adeta yalvarılıyor. Ä°limizin ekonomisi bir firmaya kalmışçasına hareket eden Ä°limizin siyasetçilerini anlamak mümkün deÄŸildir. Bu durumu günü kurtarma siyasetinin ekonomiye yansıması olarak görüyoruz.” ÅŸeklinde konuÅŸtu.

 

 
Tarih :29.01.2018 21:31 - Okuma (203)